18
LIS
2021

Zaproszenie na spotkanie autorskie

Zapraszam do udziału w spotkaniu poświęconemu promocji książki Bielsko-Biała – małe centrum świata wydanej w lipcu tego roku przez Książnicę Beskidzką przy finansowym wsparciu Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

M. Bernacki

Spotkanie odbędzie się we wtorek 23 listopada o godz. 17.00 w siedzibie Książnicy Beskidzkiej. Poprowadzi je znany bielski polonista mgr Krzysztof Płatek.

Prof. Anna Węgrzyniak w recenzji wydawniczej nazwała książkę „intelektualną biografią bielszczanina, który przedstawia odbiorcy „miłosny” związek z rodzinnym miastem. Każdy z zebranych tu trzydziestu tekstów wiąże się z miastem rodzinnym autora, które obdarowało go możliwością realizowania pasji polonistycznej i pracy naukowej, a także odkrywania niezwykłych walorów rodzinnej ziemi – historycznych, kulturowo-artystycznych, geograficznych”.

W książce, oprócz esejów autobiograficznych, znalazły się szkice pisane przeze mnie w latach 2000-2020 poświęcone wybranym aspektom życia literackiego, historii, kultury i sztuki naszego miasta. Większość z nich była publikowana wcześniej na łamach „Świata i Słowa”, „Relacji-Interpretacji” i „Kalendarza Beskidzkiego”. Przeczytać można m.in. o beskidzkiej wyprawie Czesława Miłosza i Jerzego Andrzejewskiego (w lutym 1939 r.), o literackim portrecie przedwojennego Bielska w powieści Jana Józefa Szczepańskiego „Polska jesień”, o odkrytej przez dra Jacka Proszyka zapomnianej bialskiej pisarce Kazimierze Alberti, o uhonorowanych w 1996 roku Nagrodą Kościelskich „Zapiskach z nocnych dyżurów” Jacka Baczaka, o homiletyce ks. Eugeniusza Burzyka i ks. bpa Pawła Anweilera. Piszę też o tetralogii ks. prof. Tadeusza Borutki poświęconej związkom Karola Wojtyły – Jana Pawła II z ziemią bielską, o ważnym tomie poezji Mirosława Dzienia „Gościna” tudzież o obiecujących debiutach młodych bielskich poetek. W książce znalazły się ponadto szkice poświęcone sztuce i architekturze sakralnej oraz pomnikom i tablicom pamiątkowym naszego miasta, a także monografii o Ignacym Bieńku, książce o bialskich i bielskich Żydach, którzy zginęli w Holocauście, autorstwa dra Jacka Proszyka; jest też wspomnienie o śp. Mariuszu Handzliku, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Ważnym elementem książki są wywiady, jakie przeprowadziłem z prof. prof. Anną Węgrzyniak i prof. Tomaszem Stępniem – oboje w barwny sposób opowiadają o początkach, blaskach i cieniach akademickiej polonistyki w ATH.

Uwaga: ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy na spotkanie pod nr tel.:  33 82 282 21 wew. 223. Można też zarezerwować miejsce, pisząc na adres e-mailowy: lpietras@ksiaznica.bielsko.pl

Po spotkaniu będzie można nabyć  egzemplarze książki w promocyjnej cenie. Jednocześnie informuję, że publikacja jest w ciągłej sprzedaży w Księgarni Klimczok. Można ją także wypożyczyć w Bibliotece ATH, Książnicy Beskidzkiej i Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej.

Marek Bernacki