07
LIP
2022

Odeszła Profesor Anna Węgrzyniak

6 lipca nad ranem zmarła prof. dr hab. Anna Węgrzyniak – literaturoznawczyni, wieloletni kierownik Katedry Polonistyki ATH, współzałożycielka Wydziału Humanistyczno-Społecznego w naszej uczelni.

Z ATH związana była niemal od pierwszego dnia jej istnienia. Budowała bielsko-bialską polonistykę, która w czasie jej kierownictwa stała się liczącym się ośrodkiem na krajowej mapie akademickiej. Dorobek naukowy Pani Profesor stawia Ją w gronie najwybitniejszych i najbardziej cenionych humanistów naszego czasu. Jej prace – zwłaszcza te dotyczące twórczości autorów Skamandra, współczesnej poezji (w tym poezji Wisławy Szymborskiej) – są dziś częścią ścisłego kanonu polskiego literaturoznawstwa. Z jej pomysłu powstało „Świat i Słowo” – pismo naukowe, którego zasięg znacznie przekracza granice naszego regionu i kraju.

Napisała wiele, choć, jak mawiała, od pisania wolała czytanie. I właśnie taką – zaczytaną – żegnają Ją jej „katedralni”.

Michał Kopczyk

 

Msza święta żałobna odprawiona zostanie w dniu 9 lipca 2022 r. (sobota) o godzinie 11.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 13. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się po Mszy św., na cmentarzu parafialnym przy ul. Pszczelej w Mikuszowicach Śląskich (przy Błoniach).

Wolą Rodziny jest, by osoby, które będą chciały pożegnać panią Profesor w tym dniu, zamiast kwiatów złożyły datki na dowolną fundację pomagającą bezdomnym zwierzętom.

 

Poniżej zamieszczamy tekst najnowszej, jak się okazało – ostatniej książki Pani Profesor, a także nagranie Jej rozmowy z prof. Jerzym Bralczykiem.

Taką będziemy Cię pamiętać!